فصل پاییز ، فصل رسیدن انار است . بعد از پشت سر گذاشتن تابستان و فرا رسیدن فصل رنگارنگِ پاییز همه ما به یاد میوه انار با دانه های خوشرنگ و آبدارش می افتیم . در این هوای سرد پاییزی ، همه ما لذت انار خوردن را در زیر کرسی گرمِ خانه پدربزرگ تجربه کرده ایم و این صحنه واقعاً لذت بخش و خاطره انگیز است .  

به بهانه فرا رسیدنِ فصل انار سعی کردم به روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر سری بزنم و از نزدیک باغات انار و نحوه جمع آوری این میوه را ببینم . محض اطلاع خدمت شما عرض شود که روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر در مجاورت همدیگر و در فاصله 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بردسکن قرار دارند .

میوه انار از محصولات مهم کشاورزی این سه روستا می باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل این میوه را پس از جمع آوری به بازار میوه و تربار شهرهای تهران و مشهد نیز می فرستند و حتی به چندین کشور خارجی نیز صادر می شود . میوه انار یکی از میوه های بهشتی می باشد که از اوایل پاییز تا اواخر این فصل ، موقع رسیدن آن است و در این مدت کشاورزان به باغات خود می روند و این میوه را می چینند . 

خلاصه در اواسط آبان ماه برای تهیه گزارش از بردسکن به سمت روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر حرکت کردم . بعد از اینکه به روستا رسیدم وارد کوچه باغات شدم و انارهای سرخ ، چشم مرا بسوی خود جلب می کرد . به چند تا باغ رفتم و با آنکه روز جمعه بود کارگران زیادی در این باغات مشغول چیدن انار بودند . این میوه را در سبدها به طور منظم می چیدند و آماده فرستادن به شهرهای دیگر می کردند . همه باغات در این روستا به قول ما بردسکنی ها ، باغ اناری بود یعنی باغی که همه میوه آن را انار تشکیل می دهد . 

قیمت میوه انار را از چند باغدار سوال کردم که قیمت انار بستگی به کیفیت ، درشتی و سالم بودن انار داشت . انار از کیلویی سه هزار تومان شروع می شد تا هشت هزار تومان . مثلاً انارهای ریز و ترک خورده کیلویی سه هزار تومان تا چهار هزار تومان بودند و انارهای درشت ، سالم و با کیفیت به کیلویی هفت تا هشت هزار تومان هم می رسید . 

در منطقه بردسکن ، انار علی آباد کشمر مشهور است و کیفیت بسیار بالایی دارد که به دلیل وجود آب و هوا و خاک مناسب برای پرورش این میوه نیز می باشد . 

شما هم اگر در فصل پاییز گذرتان به شهرستان بردسکن افتاد حتماً سری به روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر بزنید و از این میوه بهشتی برای خود تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید . اگه فرصت نکردین که به روستا برین ، این میوه را نیز می توانید از میوه فروشی های سطح شهر بردسکن تهیه کنید . 

در پایین تصاویر پاییزی از باغات انار این روستاها را به نمایش گذاشته ام که تصاویر مربوط به آبان ماه 1398 می باشد .

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها